Co z tym RTCK i Ministerstwem Sprawiedliwości? 3 kwietnia 2025

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK – Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ważne, aby zaznaczyć, że Fundacja RTCK – Rób to co kochasz jest niezależnym podmiotem względem naszej gospodarczej działalności wydawniczej RTCK SA. Powołaliśmy Fundację w 2017 roku, ponieważ część zysków naszej działalności od lat przeznaczaliśmy (i nadal przeznaczamy) na działania o charakterze charytatywnym.

W 2020 roku Fundacja wystartowała w konkursie ofert z zakresu przeciwdziałania przyczynom przestępczości, ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Uznaliśmy, że projekt sfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest mądry i potrzebny.

Organizowaliśmy już wcześniej wydarzenia profilaktyczne i znamy ich wartość.

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, miały odciążyć szkoły i placówki wychowawcze, które normalnie same musiały finansować tego typu spotkania.

Wystartowaliśmy w oficjalnym konkursie ofert i konkurs wygraliśmy.

Autorem i koordynatorem tego projektu był (i jest) Adrian Wieczorek, wiceprezes Fundacji RTCK – rób to co kochasz, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych ludzi od zarządzania projektami jakich znam.

W ciągu trzech lat Fundacja zorganizowała 300 wydarzeń profilaktycznych i objęła pomocą ponad 35 000 tysięcy osób w szkołach i placówkach wychowawczych na terenie kraju.

Informacja prasowa z lutego 2024 roku na temat tego, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma zamiaru realizować zawartych umów, zszokowała nas.

Przez cały okres trwania umowy, a szczególnie w ostatnim roku, Fundacja była drobiazgowo kontrolowana, ale nigdy, od żadnego z kontrolujących podmiotów, nie otrzymaliśmy konkretnych wniosków, rekomendacji, czy zastrzeżeń, dotyczących realizacji projektu “Czy to co robisz ma sens?”. Pomimo tego, Ministerstwo Sprawiedliwości bez podania powodów i bez uzasadnienia prawnego, przestało wywiązywać się z umowy, wstrzymało dotację projektu i zażądało od Fundacji RTCK zwrotu środków wysokości miliona czterystu tysięcy złotych.

W ramach tej kwoty, w ciągu trzech lat, sfinansowane zostało, wspomniane wyżej, trzysta wydarzeń o charakterze profilaktycznym, w tym m.in: wynagrodzenia prowadzących, koordynatora projektu, koszt oprawy muzycznej, obsługi technicznej i zaplecza sprzętowego, transportu, oraz konspekty wydrukowanych 40 lekcji profilaktycznych przekazywanych nieodpłatnie uczestnikom wydarzeń. W ramach projektu finansowane były również godziny konsultacji z terapeutą młodzieży, który pozostawał do dyspozycji uczestników projektu w wyznaczonych regularnych godzinach, trzy razy w tygodniu. Koszt realizacji pojedynczego wydarzenia był nie tylko rynkowy, ale mocno preferencyjny.

Znacie sposób postępowania RTCK od lat i wiecie, że jesteśmy maksymalnie transparentni.

Po pierwszych doniesieniach medialnych w całej sprawie, Fundacja skontaktowała się z Ministerstwem Sprawiedliwości, z prośbą o informacje co do powodów postępowania Ministerstwa, które przestało się wywiązywać z umowy.

Pomimo wielu próśb o wyjaśnienie, przy równoczesnym dopełnieniu wszelkich wymaganych formalności ze strony Fundacji, nie otrzymaliśmy od Ministerstwa Sprawiedliwości żadnego konkretnego uzasadnienia powodów wstrzymania finansowania projektu oraz żądania zwrotu wydanych już środków.

W związku z tym, Fundacja RTCK złożyła w październiku 2024 roku pozew przeciwko Skarbowi Państwa – Ministerstwu Sprawiedliwości, do Sądu Okręgowego w Warszawie, ze względu na niewywiązywanie się przez Ministerstwo z umowy o dofinansowanie.

27 marca bieżącego roku otrzymaliśmy informację z Sądu Okręgowego w Warszawie, że Sąd wyznaczył Ministerstwu Sprawiedliwości dwa miesiące na złożenie wiążącego stanowiska procesowego w tej sprawie. Czekamy zatem na to stanowisko Ministerstwa.

W razie konkretnych pytań, najlepiej kierować je bezpośrednio do Adriana Wieczorka, wiceprezesa Fundacji RTCK – rób to co kochasz na adres: [email protected]

Fundacja RTCK nigdy nie była i nadal nie jest uzależniona od realizacji projektów dofinansowanych ze środków publicznych. Wszystkie pozostałe projekty Fundacji są nieprzerwanie realizowane i rozwijane.

Kamil Zbozień
Założyciel RTCK